menu
Farský kostol Kaplnky Cintorín

Kostol Narodenia Panny Márie

Dnešný neskorobarokový farský Kostol Narodenia Panny Márie bol podľa dostupných prameňov postavený v r. 1764. Stojí na južnom okraji obce, na úpätí vrchu Kostrín a na mieste staršieho kamenného kostola s vežou, ktorý je spomínaný vo vizitácii z roku 1695. Z tohto starého kostola ostala stáť len zvonica postavená v r. 1673, ktorá už v tom čase bola tiež v dezolátnom stave. Keď 17. 6. 1816 blesk úplne zničil túto zvonicu, bola narýchlo postavená provizorná zvonica, v ktorej boli umiestnené zvony.

Zásluhu na výstavbe nového kostola mal vtedajší farár vo Veľkom Klíži Juraj Nedecký (nakoľko v tomto období Klátova Nová Ves patrila pod faru vo Veľkom Klíži), ktorý presvedčil miestnych zemepánov Huňadyovcov a Husárovcov, aby finančne podporili stavbu nového kostola.

Ide o jednoloďovú stavbu s polygonálnym presbytériom, západnou vstavanou vežou s malou kaplnkou, ktorá bola pristavená ku kostolu až v r. 1848, sakristiou a bočnou kaplnkou na severnej strane. Loď zaklenutá trojicou pruských klenieb je prístupná od západu cez podvežie, ako aj bočným vstupom v strede južnej fasády. Od severu sa do lode otvára priestor bočnej kaplnky s kupolovou klenbou. Zo severnej strany presbytéria je s kostolom prepojená klenutá sakristia, nad ktorou je priestor bývalého oratória, ktoré slúžilo ako súkromná kaplnka zemepána. Pod kostolom sa nachádzajú dve klenuté krypty. Krypta Huňadyovcov sa nachádza pod bočnou kaplnkou a krypta Marczibányiovcov je pod sakristiou. Pravdepodobne pri generálnej oprave kostola v r. 1965 boli kamenné náhrobné platne z krýpt odstránené a vchody zamurované. Náhrobné platne sú umiestnené v areáli kostola pod vežou.

Vo veži kostola sa nachádzajú tri zvony. Najstarší z nich pochádza z r. 1896. Bol vyrobený firmou Fischer v Trnave a váži 104 kg. Na tomto zvone je reliéf Najsvätejšej Trojice a sv. Jána Nepomuckého s nápisom “SSS Trinitas, miserere nobis” - Najsvätejšia Trojica, zmiluj sa nad nami. Ostatné zvony, ktoré boli 13. 10. 1916 vládou zrekvirované na vojenské účely poli doplnené neskôr. Najmenší zvon je z r. 1922 a váži 54 kg. Nachádza sa na ňom nápis “S. Joseph, ora pro nobis” - sv. Jozef, oroduj za nás. Najväčší zvon pochádza z r. 1923 a váži 195 kg. Na tomto zvone je reliéf Najsvätejšieho Srdca Ježišovho s nápisom “Cor Jesu sacratissimum, miserere nobis” - Najsvätejšie Srdce Ježišovo, zmiluj sa nad nami. Oba najmladšie zvony vyrobila firma Fischer v Trnave. Posvätené a umiestnené do zvonice boli 6. 4. 1923.

Z kánonickej vizitácie v r. 1798 sa dozvedáme, že kostol bol v dobrom stave, postavený zo solídneho materiálu a pokrytý tvrdou krytinou. Výbava kostola zodpovedala jeho poslaniu. Je vak samozrejmé, že počas dlhých rokov jeho existencie prešiel kostol mnohými úpravami.

V bočnej kaplnke bol umiestnený oltár k úcte Božského Srdca Ježišovho s maľovaným obrazom. Na jeho miesto v r. 1834 dal zemepán Vavrinec Marczibányi postaviť nový so sochami sv. Vavrinca a sv. Antona Paduánskeho. Dnešný oltár Panny Márie Lurdskej pochádza zo začiatku 20. stor.

Krížová cesta, ktorá lemuje bočné steny lode kostola pochádza z r. 1950. Žiaľ, jej autora nepoznáme.

Podoba kostola, ako ju poznáme dnes, pochádza z rokov 1965 - 1973, kedy sa vtedajší farár Dr. Jozef Vrablec podujal na generálnu opravu kostola. Bola položená nová mramorová dlažba, mramorom boli obložené steny a stĺpy, bolo nainštalované elektrické kúrenie a zväčšený chór. Taktiež bolo zadovážené nové liturgické zariadenie. Z predchádzajúceho hlavného oltára, ktorý sa stratil, ostal len oltárny obraz patrocínia - Narodenia Panny Márie z r. 1793. V presbytériu kostola boli zhotovené dve mozaiky - Posledná večera a Zoslanie Ducha Svätého, ktorých autormi sú Vincent Hložník a jeho syn Pavol. Tieto mozaiky daroval farskému kostolu rodák žijúci v USA p. Štefan Halmo s manželkou Veronikou r. Dobiašovou. Práve vďaka ich štedrým finančným darom, ktorými podporovali farnosť, bola z väčšej časti aj financovaná spomenutá generálna oprava kostola.

V r. 1974 boli vyhotovené nové lavice.

V r. 1986 - 1989 prebehla oprava veže a strechy na kostole. Opäť to boli p. Halmo s manželkou, ktorí financovali všetok materiál potrebný k opravám.

Podľa dostupných informácií vieme, že celý interiér kostola bol viackrát premaľovaný. Bolo to v r. 1949 a v r. 1975. Dnešná výmaľba kostola pochádza z r. 1998-1999. Jej autormi sú maliari Pavol Stacho a Milan Bödör. Vo svätyni kostola je zobrazený výjav Narodenia Panny Márie. V prvej časti lode je obraz Panny Márie, Kráľovnej anjelov a v druhej časti lode je zobrazené Zvestovanie Pána.

Posledná oprava exteriéru kostola bola realizovaná v r. 2002 - 2003, kedy bola vyhotovená nová fasáda kostola.

V r. 2015 bola urobená plynová prípojka a zavedené plynové kúrenie do lavíc.

Na prelome rokov 2016/2017 bolo inštalované nové ozvučenie a na jar r. 2019 prebehla generálna oprava zvonov.

/Zdroj: archív farnosti; Doc. PhDr. Ján Lukačka, CSc. - Ing. Arch. Martin bóna - Prof. PhDr. Egon Wiedwrmann, CSc. 2007: Kultúrno-historické pamiatky obce Klátova Nová Ves; PhDr. Ján Lukačka, CSc.: Klátova Nová Ves 1293 - 1993./


Kaplnky

Na parcele “Kostolnica”, na západnej strane (smer bývalá chmeľnica - Sádok) vedľa cesty je postavená poľná kaplnka, štvorhranná, murovaná z kameňa. V schránke bol uložený maľovaný obraz Panny Márie. Z kánonickej vizitácie z r. 1798 sa dozvedáme, že sa nevie kto a kedy ju postavil.

Na parcele “Na prasniciach”, na západnej strane vedľa cesty do Bošian, stojí štvorhranná, murovaná kaplnka. Vo výklenku bola drevená soška Sedembolestnej Panny Márie, ktorá bola odcudzená. Kaplnku postavil v r. 1800 Matej Dobiaš, ktorý daroval aj 5 florenských zlatých na jej údržbu. V r. 1802 bola požehnaná.

Ďalšia murovaná kaplnka zasvätená sv. Jánovi Nepomuckému bola postavená na východnej strane obce Janova Ves v smere na Veľký Klíž, pri dnešnom cintoríne. Kánonická vizitácia z r. 1798 tiež o nej hovorí, že sa nevie kto a kedy ju postavil a že nebola finančne zabezpečená jej údržba.


Pre historickú spomienku môžeme ešte uviesť, že na parcele “Kostolnica” v smere na Sádok dal Michal Hrozenský v r. 1818 postaviť na poli “Klin”, štvorcový stĺp, na ktoom bola uložená socha sv. Jána Nepomuckého. Táto soška, podľa kánonickej vizitácie z r. 1828 bola prastará - pochádzala ešte z pôvodného starého kostola v Klátovej Novej vsi, kde ju odpradávna predkovia opatrovali.

V obci Janova Ves, pôvodne na drevenom stĺpe, v r. 1800 na kamennom, ktorý dala postaviť obec, bola umiestnená stará drevená soška Panny Márie, ktorá bola posvätená v r. 1802.

/Zdroj: Archív farnosti/

Cintorín

Pôvodný cintorín bol umiestnený nad kostolom. Hroby siahali takmer po základy kostola. Na tomto cintoríne sa nachádza jediný zachovalý hrob druhého farára tejto farnosti, vdp. Františka Červeňanského, ktorý tu pôsobil v r. 1792 - 1831.

Nový cintorín bol založený v r. 1832 zemepánom Vavrincom Marczibányim. Cintorín bol požehnaný 14. 2. 1832 farárom Antonom Štetinom. Na cintoríne dal zemepán postaviť kamenný kríž so Sedembolestnou Pannou Máriou, ktorý bol požehnaný 15. 7. 1832.

/Zdroj: Archív farnosti/

Farský kostol Kaplnky Cintorín