menu

Kaplnka sv. Alojza Gonzagu

Podľa záznamov vo farskom archíve už pred r. 1798 stála v dedine Janova Ves drevená zvonica s jedným zvonom a dreveným krížom, na ktorom bol na plechu namaľovaný obraz Pána Ježiša - Ukrižovaného.

Dnešná kaplnka, ktorá stojí na mieste predošlej zvonice, bola postavená v roku 1851 a požehnaná bola v roku 1854. Za patróna tejto kaplnky si obyvatelia zvolili svätého Alojza Gonzagu. Za výstavbu tejto kaplnky vďačíme nie len vtedajším obyvateľom a farníkom, ale zaiste i farárovi Antonovi Štetinovi, ktorý pôsobil vo farnosti od r. 1832 až do svojej smrti v r. 1862. Pochovaný je na cintoríne v Klátovej Novej Vsi.

Kaplnka bola pokrytá dreveným šindľom a mala drevenú vežičku. Nitriansky biskup Augustín Roskoványi 25. 6. 1868 posvätil pre kaplnku zvon, ktorý bol zasvätený sv. apoštolovi Pavlovi.

Kaplnka bola pokrytá dreveným šindľom a mala drevenú vežičku. Nitriansky biskup Augustín Roskoványi 25. 6. 1868 posvätil pre kaplnku zvon, ktorý bol zasvätený sv. apoštolovi Pavlovi.

Už v r. 1874 bolo potrebné opraviť časť strechy a v r. 1881 aj jej druhú časť. Ba naviac sa musela opraviť i statika samotnej kaplnky, ktorá bola narušená veľkou trhlinou v múre na východnej strane. Po tejto obnove boli vo zvonici nainštalované dva nové požehnané zvony.

Najväčšie nešťastie vo svojej existencii postihlo kaplnku dňa 4. 9. 1885. Požiar umocnený silným vetrom celkom zničili strechu i zvonicu so zvonmi.

Po tejto tragédii bola v priebehu niekoľkých rokov s veľkými ťažkosťami kaplnka obnovená. V roku 1888 firma Fischer z Trnavy zhotovila pre kaplnku nové tri zvony, ktoré boli zasvätené Ježišovi Kristovi, sv. Alojzovi a sv. Ignácovi. Tieto zvony však boli počas prvej svetovej vojny (13. 6. 1916) zhabané Rakúsko-uhorským štátom pre vojnové účely. Po 1. svetovej vojne miestny farár Michal Balažovič dostal 5. 11. 1920 povolenie posvätiť nový zvon, ktorý slúži dodnes. Vyrobený bol v r. 1919 vo Vítkoviciach (ČR).

V r. 1931 prebehla generálna oprava kaplnky. Drevený šindeľ bol nahradený škridlou a veža bola pokrytá plechom. Náklady na opravu musela uhradiť obec Janova Ves spôsobom dane, ktorú vyrúbila Cirkevná obec a ktorú farníci museli splácať.

V r. 1977 bola kaplnka opäť čiastočne obnovená - na vonkajšie steny bol nanesený brizolit a bola namaľovaná vežička.

Ďalšia generálna oprava kaplnky sa uskutočnila v r. 1986. Bola zavedená elektrifikácia, položená mramorová dlažba, staticky sa zabezpečil oblúk nad druhým vchodom do kaplnky, boli umiestnené nové vchodové dvere. Vybudoval sa výklenok pre sochu sv. Alojza a pre bohostánok. Celá kaplnka bola zvnútra i zvonka vymaľovaná. Zhotovené bolo aj nové liturgické zariadenie a zadovážili sa nové liturgické nádoby, rúcha, stoličky. Slávnosť požehnania obnovenej kaplnky, nového obetného stola i bohostánku bola 21. 9. 1986. Kaplnku požehnal bývalý duchovný správca farnosti Dr. Jozef Vrablec. Odvtedy je v kaplnke, v bohostánku, neustále prítomný živý Pán Ježiš a aspoň raz do týždňa je v kaplnke slávená sv. omša.

V r. 1987 bola na kaplnke demontovaná vežička z dôvodu bezpečnosti. Plech, ktorým bola pokrytá bol už deravý a krov zhnitý. Podľa starého vzoru bola vybudovaná nová konštrukcia, vežička bola pokrytá medeným plechom a zavŕšená novým antikorovým krížom.

Za tieto opravy kaplnky (od r. 1977) vďačíme nie len štedrosti farníkov, usilovnosti správcov farnosti, ale i rodákovi p. Štefanovi Halmovi, ktorý emigroval do Ameriky a odtiaľ štedro podporoval svoju farnosť finančnými darmi, ktoré pokryli väčšinu nákladov na opravy kaplnky.

V roku 2019 bolo v kaplnke nainštalované nové výkonnejšie ozvučenie a urobená generálna oprava zvonu.

Dnes sa v kaplnke pravidelne slávi sv. omša v stredu o 18:00 hod. (alebo v deň prikázaného sviatku či slávnosti o 17:00 hod.) a v nedeľu o 9:30 hod. Slávnostná hodová sv. omša ku cti patróna kaplnky sv. Alojza Gonzagu sa vždy slávi v najbližšiu nedeľu po jeho liturgickom sviatku (21. 6.).

/Zdroj: Archív farnosti/

 Životopis sv. Alojza Gonzagu  si môžete prečítať  tu 

 Novéna ku sv. Alojzovi Gonzagovi  napísaná samotným svätcom  tu 

 Litánie ku sv. Alojzovi Gonzagovi   tu